4. Sınıf Engin Yayınları Çalışma Kitabı Cevapları

Atatürk Gülümsedi

4. sınıf Türkçe Engin Yayınları çalışma kitabı, sayfa 28, 29, 30, “Atatürk Gülümsedi” metni etkinliklerinin cevap anahtarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. ETKİNLİK

2. ETKİNLİK

Atatürk’ün fotoğrafının bulunması gereken yer “X” işaretiyle gösterilmiştir.
5-sınıf-engin-sayfa-28-kroki
Sınıfta Bulunan Nesneler:
– Kitaplık
– Tahta
– Öğretmen Sandalyesi
– Öğretmen Masası
– Öğrenci Sıraları
– Çöp Kovası
– Pencereler
– Kapı

3. ETKİNLİK

1. Soru: Öğretmen sınıfa girince.

2. Soru: Bütün yaz sıralar boş olduğundan, eğitim yapılmadığını sandığı için gözünü kırpmamış.

3. Soru: Sıraların boş olmasına, eğitim verilmemesine üzülüyor.

4. Soru: Öğrencilerin eğitimde istekli oluşuna, eğitimin genç ve bilgili öğretmenlerce, olması gereken yöntemlerle verilmesine seviniyor.

4. ETKİNLİK

Konu: Atatürk’ün gördükleri karşısında gülümsemesi
Ana Duygu: Atatürk’ün bize emanet ettiği ülkemizi geliştirmek ve kalkındırmak için Atatürk’ün rehberliğinde,  eğitimimize canla başla devam etmeliyiz.

5. ETKİNLİK

Atatürk bizlere yeni bir ülke kurmuştur. Fakat bununla yetinmemiştir. Atatürk, bir ülkenin gelişmesi, kalkınması, ülkede yaşayan insanların hayat şartlarının iyileşmesi, güçlenmesi, çağdaşlaşması için eğitimin çok önemli olduğunu biliyordu. Bu yüzden, ülkemizin gelişebilmesi için bilime, eğitime ve kültüre büyük önem vermiş, bununla ilgili çalışmalar yapmıştır.

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki resmi örnek alabilirsiniz.
Print

7. ETKİNLİK

Heykelde Atatürk, şaha kalkmış, güçlü bir atın üzerindedir. Atatürk’ün üzerinde askeri kıyafetleri vardır. Sol eliyle belindeki kılıcını tutarken, sağ eliyle de atın dizginlerini tutmakta ve ileriye doğru bakmaktadır. Heykelin rengi gridir.
Bu heykelin altında bir de kabartma vardır. Bu kabartmada yine Atatürk’ün üzerinde askeri elbiseleri vardır. Yanında da gençle vardır. Kabartma, Atatürk’ün gençlere yol göstermesi tasvir edilmiştir.