Anadolu Metni Etkinlik Cevapları


3. sınıf Kartopu Yayıncılık Türkçe çalışma kitabı cevapları, sayfa 147-148-149-150, Anadolu metni etkinlik cevaplarını içerikte bulabilirsiniz.


Anadolu Metni Etkinlik Cevapları

Anadolu Metni Etkinlik Cevapları

1. ETKİNLİK

Şairin duyguları: Şair Anadolu’ya karşı hayranlık duygusu beslemektedir. Anadolu’yu her şeyi ile çok sevmektedir.

2. ETKİNLİK

Yaşadığınız ve gezip gördüğünüz şehirlere göre bu etkinliği kendiniz yapınız.

3. ETKİNLİK

Görsellerde turistik yerlerimiz ve bir festivalin afişleri vardır. Turistik afişlerde ülkemizin önemli turistlik ve tatil mekanlarına yer verilmiştir. Festival afişinde işe her yıl geleneksel olarak İstanbul’da yapılan Caz Festivali hakkında bilgi verilmiştir. Üç afiş de ilgi çekicidir.

4. ETİNLİK

Ayasofya Cami: Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından, 532-537 yılları arasında kilise olarak inşaa edilmiştir. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u alınca camiye dönüştürmüştür. Günümüzde müze olarak hizmet vermektedir.


Efes Harabeleri: Bugün İzmir ilinin Selçuklu ilçesinde bulunan antik bir Yunan kentidir. Kuruluşu milattan önce 6000 yılına dayanır. UNESCO tarafından dünya mirası ilan edilmiştir.


Kapadokya Peri Bacaları: Başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış bir bölge olan Kapadokya’da bulunan, püskürüp soğumuş lav ve kül tabakasının yağmur ve rüzgar ile aşınması sonucu ortaya çıkmış yer şekilleridir. Bir dönem insanlar bu şekilleri yerleşim alanı olarak kullanmışlardır.


Kız Kulesi:  İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde inşa edilmiş yapıdır. Yapılışı hakkında çeşitli rivayetler vardır. Bizans devrinde yapılmıştır.

5. ETKİNLİK

Atina Üniversitesi rektörü, Türkleri daha iyi tanımak ve iki ülke arasında daha hoşgörülü ve anlayışlı bir ilişki olmasını sağlamak için üniversitesinde Türkoloji bölümü açmıştır.


3. Sınıf Kartopu Yayınları Türkçe Çalışma Kitabı Cevaplarının Tümüne Ulaşmak İçin Tıklayın