29 Ekim

3. sınıf Türkçe Kartopu Yayınları çalışma kitabı, sayfa 44, 45, 46, 47, 48, “ 29 Ekim ” metni etkinliklerinin cevap anahtarını aşağıda bulabilirsiniz.

29 Ekim

29 Ekim

1. ETKİNLİK

Resimde bir sınıf içerisinde dört öğrenci var. Sınıfta sıralar, pencereler ve perdeler var. Öğrenciler bayrak ve balonlarla süsleme yapıyorlar.

2. ETKİNLİK

çevre → Eş Anlamlısı: Etraf

hediye → Eş Anlamlısı: Armağan

millet → Eş Anlamlısı: Ulus

önder → Eş Anlamlısı: Lider

3. ETKİNLİK

Cumhuriyetimizi korumak, güçlendirmek ve yükseltmek için yapabileceklerimiz nelerdir? 

Atatürk’ün bize bıraktığı en önemli miraslardan biri de cumhuriyettir. Cumhuriyet, diğer birçok devlet yönetim biçimlerinin arasında, en iyiyönetim şeklidir. Halk, cumhuriyet sayesinde, devlet yönetiminde söz sahibidir, kendini yönetecek kişileri kendi seçer. Atatürk’ün bize bıraktığı bu değerli mirası korumak, bizim en önemli vazifemizdir.

Cumhuriyeti korumak, güçlendirmek ve geliştirmek için yapabileceklerimiz şunlardır:

  • Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını iyi anlamamız, uygulamamız ve sahip çıkmamız gerekir.
  • Çok çalışıp, ülkemizi teknoloji, sağlık, üretim gibi alanlarda en ileriye taşımamız gerekir.
  • Milli birlik ve beraberliğe önem vermeli, birbirimizden kopmamalı, bu birlik ve beraberliği yok etmeye çalışanlara karşı hep beraber mücadele etmeliyiz.
  • Çağımızın getirdiği tüm yeniliklere açık olmalı, bunlardan faydalanarak ülkemizin ilerlemesi için var gücümüzle çalışmalıyız.

4. ETKİNLİK

Bu etkinliğe 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda neler yaptığınızı anlatmalısınız.

5. ETKİNLİK

Bu etkinliği kendiniz yapabilirsiniz.

6. ETKİNLİK

Cumhurbaşkanı olduğunuzu düşünerek duygularınızı aşağıdaki şeref defterine yazınız. 

Örnektir

Bugün 29 Ekim 2017. 94 yıl önce kurduğun Cumhuriyet’in yılmaz bekçileriyiz hepimiz. Kalbimiz senin sevginle dolu… Bize gösterdiğin aydınlık yolda azimle ilerlemeye devam edeceğiz. Biliyoruz ki yerin asla dolmayacak. Cumhuriyet’i sen kurdun bizler yaşatacağız.

Ben de Cumhurbaşkanı olarak, ülkemizi dünyadaki en ileri medeniyet, en gelişmiş ülke yapmak için canla başla çalışacağıma senin huzurunda söz veriyorum.

İlelebet izindeyiz Atam!

Sonsuz sevgi ve minnet duygularımla..