Yerli Malı Haftası’nda

4. sınıf Türkçe Engin Yayınları çalışma kitabı, sayfa 68, 69, 70, 71, “Yerli Malı Haftası’nda” metni etkinliklerinin cevap anahtarını aşağıda bulabilirsiniz.

yerli-mali

 

1. ETKİNLİK

Eğer üretim dursaydı insanın hayatını devam ettirmesi zorlaşırdı. İnsanlar yiyecek bulamaz, giyecek kıyafet bulamazdı.

2. ETKİNLİK

Soru 1: Ülkemizde elma, armut, fındık, nar, portakal, kestane, üzüm, kiraz, domates, biber, patlıcan, karpuz, maydonoz, marul, salatalık, soğan, sarımsak gibi meyve ve sebzeler yetişmektedir.

Soru 2: Şiirde çocuklar fabrikalarınçalışmasına sevinmektedirler.

Soru 3: Şiirde Türk yurdu peteğe, Türk milleti de arılara benzetilmiştir.

Soru 4: Yurdumuzun ziyneti Türk fabrikalarıdır.

Soru 5: Şiire göre yurdumuzun yükselmesi fabrikaların çoğalmasına bağlıdır.

3. ETKİNLİK

  1. Sorum: Yurdumuzda bol bulunan meyveler nelerdir?
    Cevabı: Elma, armut, fındık, nar.
  2. Sorum: Mersin, Ankara ve Bursa’nın hangi yiyecekleri meşhurdur?
    Cevabı: Mersi’nin portakalı, Ankara’nın balı, Bursa’nın kestanesi.
  3. Sorum: Bize yazı müjdeleyen hangi meyvedir?
    Cevabı: Kiraz.
  4. Sorum: Hangi şehirler vatana bez dokurlar?
    Cevabı: Kayseri ve Adana.
  5. Sorum: Türk fabrikaları yurdumuzun neyidir?
    Cevabı: Ziyneti.

4. ETKİNLİK

Gıdalar

Sebzeler: biber, domates, ıspanak, marul, patates…
Meyveler: elma, armut, portakal, karpuz, incir…
Diğerleri: bal, pekmez, yumurta, süt, turşu…

Sanayi Ürünleri

Taşıtlar: araba, uçak, tren, motorsiklet, bisiklet…
Giysiler: gömlek, ceket, pantolon, atkı, bere…
Diğerleri: Tencere, tabak, çatal-kaşık, masa…

5. ETKİNLİK

Soru 1:
Domates 1 TL
2 kilo aldığına göre 2×1=2 TL eder.
Biber 2 TL
1 kilo aldığına göre 1×2=2 TL eder.
Kavun 2 TL
2 adet aldığına göre 2×2=4 TL eder.
Karpuz 1 TL
2 adet aldığına göre 2×1=2 TL eder.
bunları toplarsak:
2+2+4+2= 10 TL
Neriman Teyze’nin verdiği siparişler 10 TL eder.

Soru 2:
Problem: Ercan 2 kilo fasulye, 1 kilo kabak almış. Manava 20 TL vermiş. Manav para üstü olarak Ercan’a kaç para vermesi gerekiyor?

Çözüm:
Fasulye 4 TL
2 kilo aldığına göre 2×4= 8 TL eder.
Kabak 5 TL
1 kilo aldığına göre 1×5=5 TL eder.;
Ercan 8+5=13 TL’lik alış veriş yapmış.
Manav’a 20 TL verdiğine  göre manav 20-13= 7 TL para üstü vermesi gerekir.

Soru 3:

Kabak 5 TL
2 kilo aldığına göre 2×5=10 TL eder.
Biber 2 TL
1 kilo aldığına göre 1×2=2 TL eder.
Bu kişi toplamda 10+2=12 TL’lik alışveriş yapmıştır.
Manava 50 TL verildiğine göre 50-12=38 TL para üstü verilmesi gerekiyor.

Soru 4:

Problem: Elmanın kilosu 2 TL, karpuzun kilosu 4 TL, unun kilosu 5TL’dir. Ahmet yarım kilo elma, 3 kg karpuz, 4 kg un almıştır. Ahmet 40 TL para verirse para üstü olarak kaç TL alması gerekir?

Çözüm:
Elmanın kilos 2 TL, yarım kilo aldığına göre 2÷2=1 TL ödemiş.
Karpuzun kilos 4 TL, 3 kg aldığına göre 3×4= 12 TL ödemiş.
Unun kilosu 5 TL, 4 kg aldığına göre 4×5=20 TL ödemiş.
Toplamda 1+12+20= 33 TL ödemiş.
40 TL verdiğine göre 40-33=7 TL para üstü alması gerekir.