Toplum Hayatı Teması Tema Sonu Değerlendirme

8. sınıf Türkçe Evren Yayınları çalışma kitabı, sayfa 32, 33, 34, “Toplum Hayatı Teması” tema sonu değerlendirme soruları  cevap anahtarını aşağıda bulabilirsiniz.

1. SORU

Konya ve Eskişehir.

2. SORU

C) Misafir sevgisi

3. SORU

Türk mutfağı ile Türk sofrasının arasındaki fark birnin yemek yapılan yer, birinin de yemek yenen alan olmasıdır. Yazar, arasındaki farkı söylemiyor. Türk mutfağının yanında özellikle Türk sofrasını gökkuşağı gibi rengarenk, iştah açıcı olarak donaltıldığı için ayrıca çok sevdiğini söylüyor.

4. SORU

B) Bu yalanlara kanarmıyım?

5. SORU

D) Deliye her gün bayram.

6. SORU

Sanat eserlerinde güzellik, kullanılan malzemeye değil, onları bir araya getiren, kullanan tarzına bağlıdır. Aynı tip boyalarla usta ressam şaheserler yaratır, benim gibi doğru bir çizgi çekemeyen biri sadece tuvali karalar. Dili kullanan da bundan farksızdır.

7. SORU

B) 2

8. SORU

A) Eda

9. SORU

İsim Fiil: tartışma
Sıfat Fiil: düşünen, söylenmedik
Zarf Fiil: sora sora, döner dönmez

10. SORU

A) Yaş kesen, baş keser.
B) Yaz, hiç gelmez sanmıştım.

Not: Yukarıdaki soruda iki şıkta da isim, fiil ve fiilimsi birlikte kullanılmıştır.

11. SORU

D) Yarın akşam bana yardım edebileceğini söyledi.

12. SORU

Biz dünyaya isteğimiz dışında gönderilmiş varlıklarız. Hiç kimseye doğmadan önce “sen dünyada yaşamak istiyor musun?” diye sorulmadı. Fakat yine de bir gerçek var ki; yaşıyoruz. İsteğimiz dışında gelsek de buraya, yaşamayı seviyorsak, insan olmanın gereklerini yerine getirmemiz gerekiyor. Bir ağaç olmak, bir kedi olmak kolay gibi görünebilir. Onların yaşamlarında da kendince zorlukları vardır. Fakat insana bahşedilen akıl vardır. Bu akılla yaşamak kolay değildir. Akıl, peşinde bir sürü dert de getirir. Kısacası insan olmak hiç de kolay değildir.