Bastım, Bastım, Gölgene Bastım!

5. sınıf Türkçe Cem Yayınları çalışma kitabı, sayfa 139, 140, 141, 142, “Bastım, Bastım, Gölgene Bastım!” metni etkinliklerinin cevap anahtarını aşağıda bulabilirsiniz.

bastim-bastim-golgene-bastim-cevap-anahtari

1. ETKİNLİK

2– Gölgeye basma konusunda birbirleriyle anlaşamıyorlardı.

3- Güvercilere zarar veren birinin hakem olamayacağını düşündüler.

4- Çocuğun oyunda hakem olmasını istiyorlardı.

5- Oyundaki kişi sayısı artmıştı.

2. ETKİNLİK

1- Metindeki kişiler kimlerdir?

2- Metindeki en önemli kahramanlar kimlerdir?

3- Hikaye nerede geçiyor?

4- Hikayenin zamanı nedir?

5- Hikayenin ana fikri nedir?

3. ETKİNLİK

Bastım, Bastım, Gölgene Bastım! Hikayesinin Özeti

Bekir bir gün güvercin izlerken gölgesiyle karşılaştı. Ayağıyla gölgesinin başına basmaya çalıştı ama olmadı. Gölgesini kovalarken Osman ile karşılaştı. Osman’ın gölgesine basarak “Batım, bastım, gölgene bastım!” deyip kaçmaya başladı. Osman’da gölgesini geri almak için Bekir’in peşinden koştu. Böylece iki arkadaş yeni bir oyun keşfetmişlerdi.

Osman ile Bekir oynarken, gölgeye basma konusunda anlaşamadılar. bu iş için hakem bulmaya karar verdiler. Güvercinleri hedef alan sapanlı bir çocuk gördüler. O çocuğun uygun bir hakem olmayacağını düşündüler. Daha sonra basketbol oynayan çocukların hakemine baktılar. O da işini iyi yapmıyor, başka işlerle ilgileniyordu. Bunun da uygun olmayacağını düşünerek başka birini aramaya koyuldular. Bir süre sonra kedi besleyen bir çocuk gördüler. Ona oyunu anlattılar. Çocuk da kabul edince oynamaya başladılar.

Onlar oynarken diğer çocuklar da oynamak istediler. Oyunu oynarken bir yandan da kuralları belirliyorlardı. Bu zevkli oyun herkesin hoşuna gitmişti. Sonunda takım kurmayı bile düşündüler.

4. ETKİNLİK

Boşluklara Gelecek Kelimeler (Sırasıyla)

  • ki
  • ki
  • mu?
  • mı?
  • da
  • da
  • ki

5. ETKİNLİK

çıkar: Her zaman yapılıyor

biliyorum: Devam ediyor

görmedim: Tamamlanmış

karşılaştı: Tamamlanmış

yükseldi: tamamlanmış

düzenleyecek: Gelecekte yapılacak

olacağım: Gelecekte yapılacak

başlar: Her zaman yapılıyor

gösteriyor: Devam ediyor

6. ETKİNLİK

Konuşma Metni Örneği:

– Anneciğim, akşam yemekte ne var?
– Fırında patates.
– Oley! Çok severim!
– Ama kardeşin hiç sevmiyor.
– Evet. O, ne kadar sağlıksız şey varsa onları seviyor. Biliyor musun anne, cips, hamburger, çikolata gibi yiyecekleri çok yersek sağlığımız bozulurmuş.
– Evet. Bu besinlerde bir çok katkı maddesi olduğu için sık yediğimiz zaman hastalanırız. Bu yüzden dengeli ve sağlıklı beslenmemiz çok önemlidir.

7. ETKİNLİK

Bir Hakeme Sorulabilecek Sorular:

Örnektir

2. Soru: Hakem olmanın zevkli yanları nelerdir?

3. Soru: Hakemlik yapabilmek için düzenli olarak antreman yapmak gerekir mi?

4. Soru: Hakemlik yapmanın zorlukları nelerdir?

5. Soru: Hakemler maç başına ne kadar ücret alır?

8. ETKİNLİK

Saklambaç Oyunu ve Kuralları

Saklambaç oynarken oyuncu sayısına bir kısıtlama getirilmez. Oyunculardan biri ebe olarak seçilir. Ebe bir duvara ağaca ya da başka bir nesneye kafasını yaslar ve gözünü -genellikle kolu yardımıyla- kapatarak oyuncular tarafından kararlaştırılmış bir sayıya kadar birer birer sayar. Ebenin yaslandığı bu yere sobeleme yeri denir. Bu sırada diğer oyuncular ebenin onları göremeyeceği yerlere saklanırlar. Oyuncuların amacı “Önüm arkam sağım solum sobe” diyerek saymayı bitiren ebenin onları aramak için sobeleme noktasından ayrıldığında gelip ellerini sobeleme noktasına dokundurarak sobe yapmaktır. Ebeden önce sobe yapabilen oyuncular kendilerini bir sonraki turda ebe olmaktan kurtarırlar ancak ebenin saklandığı yeri bulup kendisinden önce sobelediği oyuncu ise bir sonraki turda ebe olur ve oyun bu şekilde oyuncular oynamaktan sıkılıncaya kadar devam eder.

Yaygın oynanan saklambaç türlerinde ebenin sobelediği oyuncunun adını herkesin duyacağı şekilde bağırması gerekir. Ebenin gördüğü oyuncunun adını herhangi bir nedenle yanlış söylemesi oyunun ebe tarafından kaybedilmesine yol açar ve buna ‘kazan çömlek patladı’ denir. Oyuncular bir ağızdan ‘kazan çömlek patladı’ diye bağırarak saklanmakta olan arkadaşlarını uyarırlar. Sonrasında ebe tekrar gözlerini kapatıp sayma işlemine başlar ve oyuncular saklanırlar.Gece oynamak daha zevklidir.

Çeşitli yörelerde farkı adlarla saklambaç benzeri oyunlar oynanmaktadır.

Alıntıdır. KAYNAK